[2016/02/01]
A transzkódolás fogalma a médiafájlokkal kapcsolatosan azt jelenti, hogy a NAS-unk képes azokat más formátumba, videók esetén akár más felbontásba is átalakítani, hogy egy adott eszközön, egy adott hálózati sávszélesség mellett lejátszhatóak legyenek. Tehát nem a NAS játszik le fájlokat, hanem azokat vagy a lejátszás során valós időben, vagy a DSM6.0-tól kezdve offline módon bármikor átkonvertálja, és már így küldi, kínálja a lejátszónk (számítógép, zene- vagy médialejátszó, okostelefon, tablet, AppleTV, stb.) számára.
I. Zenefájlok
A zenéket egy zenelejátszó általában DLNA-n keresztül éri el a NAS-ról, a DSM-ben futtatott Médiaszerver alkalmazás segítségével, amit a zenelejátszók, okostévék megtalálnak a hálózaton, mint DLNA-szervert. DLNA-n zenék, videók és fotók streamelhetőek. A szerver oldal (jelen esetben a Médiaszerver alkalmazás) katalogizálja az általa elért mappákban található médiafájlokat, és saját rendszerezésében kínálja azokat a DLNA-kliensek számára. Az, hogy milyen fájlformátum játszható le így, egyrészt függ a DLNA-szervertől (miket ismer fel és tud streamelni utána), másrészt a lejátszótól (milyen formátumokat képes feldolgozni). A Synology Médiaszerver alkalmazás DMA kompatibilitás menüjében lehetőségünk van azt kérni a NAS-tól, hogy a FLAC, APE, ALAC, AAC, OGG és AIFF hangfájlokat kódolja át MP3 vagy WAV formátumba, mivel ezen utóbbiakat kb. minden lejátszó támogatja.
Zenéket lejátszhatunk a Synology-ról az Audio Station alkalmazást elindítva a számítógépünkön (a DSM-en belül a programok között található), vagy a mobil operációs rendszerekre és Samsung okostévére is elérhető DS audio változatán át. Ha webböngészőben, az Audio Station-t használjuk, akkor az adott böngészőn és operációs rendszeren múlik, hogy milyen zenei fájlformátumot tud megszólaltatni. A DS audio appban kiválasztható, hogy MP3-ban vagy WAV formátumban szeretnénk-e megkapni a NAS-unktól az adott zenefájlt a mobillal (Transcode menüpont az app beállításai között), illetve hogy az ALAC, AAC és AIFF formátumok közül melyiket transzkódolja akkor is, ha esetleg a mobilunkon lejátszaná natív módon is őket, és a sávszélesség is lehetővé tenné a továbbításukat. Amelyiket nem transzkódoltatjuk, az eredeti formájában továbbítódik a DS audio-hoz. Minden más zenei fájlformátum a fentebb említett MP3 vagy WAV formában „kérhető” a mobilunk, TV-nk számára.
Beállítható még a DS audio appban a lejátszási minőség (Playback quality), amelyre azért lehet szükség, mert mondjuk egy mobiltelefonos internetkapcsolat mellett még a jobb minőségű MP3-ak is akadozhatnak, nem is szólva a WAV zenékről. Auto beállítást használva a DS audio és a NAS-on futó Audio Station meghatározza a kettőjük közötti sávszélességet, és ehhez igazítja az MP3-ak vagy a WAV fájlok adatsebességét.
Ha a NAS-ról Samba-n (pl. Sonos zenelejátszók), AFP-n (Apple számítógépünk a Finder-ben mountolva a NAS megosztását) vagy NFS-en (linuxos gép, NFS-t tudó jobbféle médialejátszó) játszunk el, akkor a NAS csak mint fájlszerver jut szerephez, semmilyen formában nem nyúl a fájlokhoz, csak elérhetővé teszi azokat az adott hálózati protokollon keresztül.
Lejátszhatunk még a NAS-ról zenét úgy is, hogy az iTunes Server csomagot telepítjük, és az iTunes alkalmazást használjuk a számítógépen vagy iOS-t futtató mobilunkon. Ezt azonban a korlátozott fájlformátum-támogatás és a további kötöttségek miatt csak iTunes-függőknek javasoljuk, 2016-ban már nem így érdemes zenét hallgatnunk, és főleg nem olyan formátumokat, amit az iTunes favorizál. Egyébként megoldható az is, hogy Apple számítógépünk iTunes library-ja a NAS-on legyen, ne a gépünkön tárolja az oprendszer. Ehhez az iTunes programot úgy indítsuk el, hogy nyomva tartjuk az ALT gombot a billentyűzeten. Ekkor lehetőségünk van egy újabb iTunes könyvtárat létrehozni, akár a NAS-on is, vagy meglévő könyvtárak között váltani.
II. Videók
A play jelzésű Synology DiskStationök megjelenéséig lehetőségeink kimerültek abban, hogy bizonyos modellek (alapvetően a 2009-es modellévtől kezdve) képesek voltak a kódolás változtatása nélkül a konténerformátumot lecserélni, illetve jobb esetben max. 720p felbontásig transzkódolni is tudták a fájlokat (kisebb felbontásúra, nagyobb tömörítettségűre alakítva őket). A konténer cseréje azt jelentette, hogy pl. egy MKV kiterjesztésű, H.264 videókódolású filmfájl lejátszható lett olyan eszközön, amely képes feldolgozni ugyan a H.264 kódolást, de csak pl. MP4 konténerből. Minderről, a jelenleg kapható Synology-kkal kapcsolatosan is hasznos információkat a gyári oldal Tudástárának Képes a Synology NAS átkódolni a videókat a készülékem számára? cikkben olvashatunk naprakészen.
Az play modellek és néhány újabb (Intel-processzoros) Synology azonban hardveresen képes H.264, illetve akár már H.265 kódolású videókat 4K és 1080p felbontásig is transzkódolni. A NAS teljesítményétől függően egyszerre akár több lejátszó klienst is képes lehet kiszolgálni valós idejű 1080p-s vagy 4K-s transzkódolással. A Synology.hu oldal Tudástárában elérhető Képes a Synology NAS 4K felbontású videókat átkódolni az eszközömre? cikk jelen írás pillanatában 3 DiskStation-t érint, két csoportba rendezve őket:
4K felbontású videókat jelenleg (2016 februárjában) ezek a típusok tudnak transzkódolni. A fenti linken látható táblázat megmutatja, hogy milyen eszközre milyen módosított adatot tudnak streamelni. Amit fontos kiemelnünk:
A fentebb említett valamennyi transzkódolás érintetlenül hagyja a NAS-on tárolt eredeti fájlt, a módosítások csak a zene vagy film streamelésének idejére, a memóriában történnek. A DSM 6.0 megjelenésével annyiban fog változni a helyzet, hogy a File Station-ben lehetőségünk lesz bármikor átkódoltatni bármely filmünket arra az esetre pl., ha hamarosan magunkkal szeretnénk vinni valamilyen eszközünkön, hogy ne kelljen interneten keresztül lejátszanunk majd.