Uj NAS vásárlása

Az első Synology NAS vásárlás előtt itt teheted fel kérdéseid a Synology termékekkel kapcsolatban. Ebbe a topik minden regisztrált tag témát nyithat és hozzászólást írhat, a többi topik viszont csak vásárlóink számára érhető el termékregisztráció után. Ha van már Synology-d, kérdezz bent a fórumban, ne itt (akkor is, ha újat vennél)!
Fórum szabályok
Szabadon írható moderált topik, itt minden regisztrált fórumtag írhat hozzászólást.

Re: Uj NAS vásárlása

HozzászólásSzerző: Gandalf » 2022.04.28. 08:11

gillich írta:Köszönöm a segítséged! Még rágódom egy kicsit az infókon.

Olyan nagyon rágódni azért nem kell! Csináld úgy, ahogy Te gondoltad! Ha valóban nem áll le a lemez soha, akkor bármikor hozzáadhatod a különálló lemezt a RAID tömbhöz. Az meg nem kérdés, hogy sem a torrent, sem a kamerák nem befolyásolják a hálózati másolási sebességet, azért is van korlátozva a letöltések és a kamerák max. száma is, hogy ne okozzanak gondot az egyéb funkcióknak. Illetve ha belegondolsz, kb. lényegtelen, hogy mondjuk 115 MByte/s vagy csak 85 Mbyte/s sebességgel másolsz esetenként odahaza. A kettő közötti 30 MByte/s pedig nem használható ki kamerákkal, de még torrentezéssel sem általában. De ha meglesz a NAS. mindezekkel eljátszhatsz tetszés szerint, illetve bent a fórumon a többi sok ezer hazai felhasználóval is tapasztalatot cserélhetsz.
Synology-forum.hu adminisztrátor
Gandalf
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: gillich » 2022.04.28. 07:50

Köszönöm a segítséged! Még rágódom egy kicsit az infókon.

Gandalf írta:
gillich írta:...Ha a kamerák lefoglalnak egy jelentős sávszélességet...

A kamerák nem igen foglalhatnak le jelentős sávszélt a mostani H.264 és H.265 kódolás mellett. A NAS processzora nem végez semmilyen kódolást a kamerakép rögzítésekor, max. a mozgásfelismerés bízható rá. Ahogy írtam, nem látom értelmét annak, hogy külön lemezt használj, amikor az a többi mellett egy RAID tömbben is lehetne. Annak lehet értelme, hogy az egyes szolgáltatások (pl. Surveillance Station) bizonyos ethernet portokon keresztül működnek csak, ez beállítható lesz a NAS-on.
Találsz a Synology.hu oldal tudástárában leírást a szükséges tárhelyről a kamerák kapcsán. A RAM kérdést előző posztomban megválaszoltam legjobb tudásom szerint: „2 GB bőven elég kezdetnek otthonra, ha valaha kevés lesz, majd akkor vegyél bele (de nem igen lesz kevés)!”.
gillich

HozzászólásSzerző: Gandalf » 2022.04.28. 07:06

gillich írta:...Ha a kamerák lefoglalnak egy jelentős sávszélességet...

A kamerák nem igen foglalhatnak le jelentős sávszélt a mostani H.264 és H.265 kódolás mellett. A NAS processzora nem végez semmilyen kódolást a kamerakép rögzítésekor, max. a mozgásfelismerés bízható rá. Ahogy írtam, nem látom értelmét annak, hogy külön lemezt használj, amikor az a többi mellett egy RAID tömbben is lehetne. Annak lehet értelme, hogy az egyes szolgáltatások (pl. Surveillance Station) bizonyos ethernet portokon keresztül működnek csak, ez beállítható lesz a NAS-on.
Találsz a Synology.hu oldal tudástárában leírást a szükséges tárhelyről a kamerák kapcsán. A RAM kérdést előző posztomban megválaszoltam legjobb tudásom szerint: „2 GB bőven elég kezdetnek otthonra, ha valaha kevés lesz, majd akkor vegyél bele (de nem igen lesz kevés)!”.
Gandalf
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: gillich » 2022.04.27. 18:18

Azt nem tudtam, hogy nem állnak le soha. Tehát csak ha az egész NAS elmegy aludni, akkor pihen egyszerre mind?
Említed az írási sebességet. Ha a kamerák lefoglalnak egy jelentős sávszélességet, akkor a minden más is lassulni fog. Ugyanez torrentnél. Így nézve sem látod értelmét a fizikai szétválasztásnak?
Ha szétszedem a funkciókat, nem lassítják jelentősen a funkiók egymást.

Arról található információ, hogy egy FHD felbontású kamera felvétel mennyi helyet fog elfoglalni? Illetve ha a NAS processzora végzi a kódolást, azt mennyire terhelik le?

RAM-ot érdemes bővíteni?
gillich

HozzászólásSzerző: Gandalf » 2022.04.27. 12:44

gillich írta:...míg a többi esetén akár napokig is leállhat a hdd....

Nem fog leállni külön egy-egy lemez szerintem sosem a minden lemezre tükrözött rendszerpartíció miatt, és ahogy írod, nem is az növelné az élettartamukat. Ha nem is igényel valami biztonságos tárolást, nincs hátránya annak, ha mégis úgy lesznek, ha már 2 lemez legalább egy RAID tömbben van. Ahol van több ethernet, ott meg lehet osztani a terhelést, akkor két vagy több gép esetenként gyorsabban fér a lemezhez, de nem sokkal, mivel egy HDD-ra nem igen lehet mondjuk 120–150 MB/s sebességnél gyorsabban írni, így nem fog két gép kétszer gyorsabban menteni, mint ahogy egy gép teszi. 2 GB bőven elég kezdetnek otthonra, ha valaha kevés lesz, majd akkor vegyél bele (de nem igen lesz kevés)!
Gandalf
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: gillich » 2022.04.27. 12:00

Van egy régi 2 Tb-os HDD, amit most csak filmezésre használunk, azt megtartanám, amíg működik.
Viszont sem a filmek sem a kamerák képének rögzítése nem igényel szerintem biztonságos tárolást, ezért gondoltam erre a tagolásra.
A használat sem egységes, a kamerák képének rögzítése szinte folyamatos üzemet igényel, míg a többi esetén akár napokig is leállhat a hdd. Igaz ugyan, hogy az élettartamuk kevésbé az üzemidőtől, hanem az elindulások/leállások számától függ (legalábbis én így tudom), de valahogy mégis így tűnik logikusnak.

A hálózati sebességet ha jól értem lehet duplázni, legalább is a NAS és a switch között.

A 2 Gb memória elég a felsoroltakhoz, vagy érdemes bővíteni? Elég súlyos ára van annak a plusz 4 Gb RAM-nak.

Köszi.
gillich

HozzászólásSzerző: Gandalf » 2022.04.27. 11:14

gillich írta:...Érdemes-e különválasztani tárolás szempontjából ezeket a funkciókat?...

Nincs értelme egy 2-lemezes RAID tömb mellé külön kötetben rakni lemezeket (hacsak nem arról lenne szó, hogy van mondjuk 2 darab 12 TB-os lemezem, és marad még fiók a NAS-ban szabadon régebbi, kisebb lemezeim számára is). Ha van 3 darab 2 TB-os lemezed, akkor miért ne lenne egy RAID5 tömbben mindhárom, minden adat biztonságban, 4 lemeznyi szabad hellyel? Miért csinálnál csak 2 TB biztonságos helyet, mellé meg még 2 TB nem biztonságosat?
Semmi értelme az SSD-nek sem, főleg hogy a rendszer folyamatosan meglesz minden lemezen (tehát szinkronizálja a lemezeken lévővel), és nem a rendszer lemezhasználata a szűk keresztmetszet egy NAS-nál, hanem a hálózati átviteli sebesség. A Cloud Sync alkalmazás természetesen Google Drive-ot is kezel.
Gandalf
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: gillich » 2022.04.27. 10:44

Sziasztok!

Otthonra szeretnék egy NAS-t, a következő felhasználásra:
- adatmentések készítése fontosabb adatokról
- filmletöltés (torrent) és lejátszás a hálózaton különböző eszközökön (tv, pc, telefon)
- 2-4 videokamera képének rögzítése

Érdemes-e különválasztani tárolás szempontjából ezeket a funkciókat?
Arra gondoltam, hogy veszek egy 4 lemezes NAS-t (a DS420+-t néztem), a fontos adatokat 2x2Tb HDD-n tükrözve tárolnám, lenne egy HDD a filmeknek és lenne egy a vidokamerák felvételeinek tárolására.
Nekem logikusnak tűnik, de lehet, csak túlbonyolítom.
Az operációs rendszernek érdemes lehet egy külön kisebb SSD-t betenni?
Google tárhelyre van lehetőség adatokat szinkronizálni vagy csak a Synology saját szolgáltatását lehet használni?

Köszi.
gillich

HozzászólásSzerző: Gandalf » 2022.03.15. 19:03

nosza88 írta:Várható 2-lemezes NAS a közeljővöben( pl. DS 722+)?

Soha nem adtunk ki hasonló információt, és nem is adhatunk. Ahogy látod, folyamatosan jönnek ki új modellek, bár a chiphiány most kifejezetten meglátszik.
Gandalf
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: nosza88 » 2022.03.12. 07:03

Jó reggelt mindenkinek!

Várható 2-lemezes NAS a közeljővöben( pl. DS 722+)?
Szeretnék vásárolni egyet, és ha jönne újabb akkor azt megvárnám.

Köszönöm előre is.
DS211j + 2x WD10EARS
nosza88

Következő

Vissza: Kérdezz, segítünk eldönteni melyiket vedd meg!